Historia szkoły

Początki szkoły w Wiśniewie sięgają I wojny światowej. Była to szkoła niepełna i obejmowała tylko najniższe klasy. Mieściła się w budynku gminy. W latach 1917-1918 nauczał Franciszek Rusek (1978-2012r. patron Szkoły Podstawowej w Wiśniewie). Po I wojnie światowej szkołę przeniesiono do domu Piotra Zybowskiego. Do roku 1926/1927 nauczycielem był p. Myśliński. W roku 1926 szkołę przeniesiono do mieszkania Stanisława Kowalczyka, przeznaczając na jej potrzeby tylko jedna izbę. W placówce prowadzono nauczanie w zakresie klas I-IV. W latach 1933-1936 w szkole w Wiśniewie nauczał W. Śliwicki, a następnie Franciszek Stolarczyk, który uczył również po wyzwoleniu.

Działalność szkoły została przerwana przez II wojnę światową. W okresie okupacji podejmowano próby organizowania tajnego nauczania. Po wyzwoleniu szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1945r. w budynku podworskim. Zajmowała trzy izby. Nauka obejmowała klasy I-V. Pierwszym kierownikiem szkoły po wojnie był Franciszek Bober, pełnił funkcję kierowniczą przez 4 lata.

Szkoła w budynku podworskim (1945r.)

Następnie funkcję tę pełnili:

• Franciszek Stolarczyk,
  • Albert Kawecki,
  • Zygmunt Figat,
  • Maciej Rybicki,
  • Kazimierz Sadowski,
  • Kamila Sadowska.

W czasie, kiedy kierownikiem był Zygmunt Figat, powstała pełna siedmioklasowa szkoła. W 1953r. zostało zorganizowane przedszkole typu miejskiego, a w 1967r. powstała klasa VIII jako najwyższa klasa szkoły podstawowej.

W czerwcu 1969r. rozpoczęto budowę nowej szkoły w Wiśniewie. Prace trwały do 31.07.1970r. W dniu 13.09.1970r. nastąpiła uroczystość przekazania szkoły do użytku. W nowej szkole wyposażonej w jasne, duże izby lekcyjne, stołówkę, centralne ogrzewanie, kanalizację dzieci znalazły  należyte warunki do nauki.  W 1974r. powstała w Wiśniewie Zbiorcza Szkoła Gminna. Dyrektorem został Arkadiusz Szczepański. Z dniem 01.07.1984r. zostały rozwiązane Zbiorcze Szkoły Gminne.

Budynek nowej szkoły (1970r.)

Funkcję dyrektora szkoły podstawowej w kolejnych latach pełnili:

• Maria Chyl,
  • Marek Chlastosz,
  • Olgierd Kruczyński,
  • Zbigniew Kleniewski,
  • Sławomir Kowalewski.

1998r.- rozpoczęto rozbudowę szkoły. Powstało skrzydło z nowymi salami dydaktycznymi oraz hala sportowa.

1999r.- powołano Zespół Szkół w Wiśniewie w skład którego weszły Szkoła Podstawowa i Gimnazjum.

IX 2002 - II 2003 p.o. Dyrektora Szkoły Edward Staniszewski

1 II 2003 - XI 2018 - pełnienie funcji Dyrektora Szkoły przez Grzegorza Woźniaka

1 IX 2017 - przekształcenie sześcioletniej szkoły podstawowej w ośmioletnią, rozpoczęcie procesu wygaszania Gimnazjum

XI 2018 - Dyrektorem szkoły zostaje Rafał Grabowski